Damat tarafının düğün hazırlıkları nelerdir

Damat tarafının düğün hazırlıkları nelerdir

Evlilik büyük maddi bir yükün altına girmek demektir. Peki damat tarafının düğün hazırlıkları nelerdir bu konuda maddi açıdan en çok etkilenenler ise damat ailesi ve damattır. Gelinin ailesinin ve gelinin fazla bir harcama yapmadan bu işi bitirebilmesi ise oldukça avantajlı bir durumdur. Bazı doğu bölgelerinde geline sadece yatak odası takımı alınarak başka yükümlülüğün altına girilmez her şeyi damat tarafı üstlenir. Artık böyle adetler kalmasa da halen yapılan bölgeler mevcut. Aslında adet olması gereken her iki tarafın mutluluğu için düğünü ortak yapmak olmalıdır. Damat düğün hazırlıklarını biraz daha fazla yüklenen olduğu unutulmamalıdır.

Damat tarafının düğün hazırlıkları nelerdir ?

Damat tarafının düğün hazırlıkları nelerdir

Damat tarafının düğün hazırlıkları nelerdir

Bunun yanı sıra gelin damat tarafının ayrı ayrı üzerine düşen görevleri mevcuttur. Örneğin kınayı ve düğünü erkek tarafı yaparken, nişanı ya da sözü kız tarafı yapar. Gelenekselleşmiş olanın dışına çıkanlar ise el birliği ile tüm her şeyin altına girerek bu işi başarıyla tamamlarlar. Evlilik hazırlıklarında damat tarafının düğün hazırlıkları nelerdir yapılması gerekenler; davetiyeler, düğün salonu, gelinlik ve diğer aksesuarlar, gelin arabası ve süsü, fotoğraf çekimi, kuaför masrafları, bahşişler ve resmi işlem ücretlerini erkek tarafı karşılar. Ayrıca kına için gerekli olan yerin tutulması, kına ve tepsisi, gelinin giyeceği kına elbisesi ve bindallı da damat tarafından karşılanmaktadır. Bunun yanı sıra mobilyaların tümünü erkek tarafı alırken bazı yörelerde gelin tarafı alır; üzerini süsleme işi gelin hanımın çeyizi ile olur. Ayrıca gelin tarafı yatak odası ve mutfak eşyalarını alarak bu işe bir son vermiş olur. Karşılıklı olarak nikah yüzükleri alınır ve gelinin babası damada düğünde kol saati hediye eder. Damat tarafının düğün hazırlıkları nelerdir desek te her şeyi damat tarafının yapamaz herkesin durumu ona göre olur herkes bu masrafları karşılayacak diye bişey yok bu yüzden, yazımızın konusu damat tarafının düğün hazırlıkları nelerdir olsa da iki tarafın iyiliği için her şey ortak yapılması daha iyi olur iki tarafta da dargınlık olmaması için en iyisi budur. Medeni olarak yapılması gereken bu olmalıdır sadece damat tarafının düğün hazırlıkları nelerdir ile olmaz biraz da gelin tarafı iki mutlu insanın yuvasına yardım etmesi gerekir.

Damat tarafının düğün hazırlığı olsa da gelin tarafının da düğün hazırlıkları olmalı bu yüzden damat tarafının düğün hazırlıkları nelerdir yazısını yazıyoruz. Bunun gibi gelenekselleşmiş düğün hazırlıklarının yanı sıra her şeyi artık çalışan çiftler birlikte hazırlıyor ve ailelerine yük olmuyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ