Düğün Pastası Yerine Farklı Alternatifler

Düğün Pastası Yerine Farklı Alternatifler

Klasik haline gelen ve düğüne gelen davetlilerinize aşkınız kadar tatlı düğün pastası ikramı artık farklı alternatiflerle tercihe bağlı olarak değişmektedir. Herkesin pasta kreması sevmediği ya da bir farklılık yaratmak istediği bu noktada gelin ve damada farklı alternatifler sunuluyor. Bu alternatifler; cup cake, dondurma, profiterol, fondü ve düğün konseptine uygun hazırlanmış şeker hamuru ile dizayn edilmiş kurabiyelerdir.

Son dönemler de insanların farklılaşma yönünde aldığı kararlara ek olarak düğün pastaları da pasta ustalarının özgünlüklerine bağlı olarak kendilerine değişik görünümler kazanmaktadır. Düğün pastasının sunum şekli dilim halinde olduğu ve bozulma riski yüksek olduğu için artık gelin ve damat adayları diğer alternatifleri tercih ediyorlar. Görsel olarak beğendikleri bir pastanın maketini ilk etapta kesiyor gibi görünseler de sonrasında cup cakeler sayesinde hem kişiye özel hem de daha hoş görünümlü pastalar sunuluyor.

Çikolata severler için de vazgeçilmezler arasında olan profiterol ve fondu de son dönemlerde düğün pastasına rakip olarak tercih edilen en büyük alternatiflerin başında gelmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ