Dünyanın En Güzel Doğal Yerleri

Dünyanın En Güzel Doğal Yerleri

Doğa karada, denizde veya havada katı, sıvı veya gaz halinde olsun, bize çok harikalar baş ediyor. Dünyanın en güzel doğal fenomenlerini seçmek ve bunlardan birinin diğerine göre daha güzel, daha heyecan verici olmasını söylemek çok zor olacaktır. Kesin olarak doğa bize gördüğümüz ve duyduğumuz bu güzelliklerle zevk yaşatıyor ve bize çok güçlü duyguları verebiliyor. Çok zor bir görev olmasına rağmen, biz size dünyanın birkaç en güzel doğal fenomenlerinin sıralamasını öneriyoruz: bunların içinde kelebeklerin göçünden, garip seslerden, farklı türlü fırtınalardan tutmuş gökkuşaklarına kadar ve bunlardan belki de en iyi tanınanı olan güzel aurora borealisi (kutup ışıkları) göre bilirsiniz.

1. Aurora borealis (Kutup Işıkları)
Dünyanın en güzel doğal fenomenler arasında ilk sıradaki yer doğanın bize verdiği en büyüleyici ve ilginç fenomenlerden biri olan aurora borealise aittir: bu ışıklar hem güney hem de kuzey yarımkürede 65 ° enlemde sonbahar ve kış aylarında ortaya çıkar. Bu inanılmaz fenomeni yaşamak için daha kolay gördüğünüz yerler arasında İskandinav ülkeleri, İzlanda, Alaska ve Kanada vardır; ama bu olay nasıl ortaya çıkıyor? Kutup ışıkları veya Aurora Borealis dünyanın manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalardır.

2. Boru şekilli bulutlar
Boru şekilli bulutlar acayip şekilde olup, koyu tonlarına gelene kadar beyazdan gri renge değişen bulutlardır. Bu bulutlar bazen 950 kilometre uzunlukta yayılıyorlar ve bu yakınlardaki uçakların inmesinde sorunlara neden olabilir. Boru şekilli bu bulutlar Avustralya ve Japonya’da tespit edilmiştir, ancak bilim adamları henüz onların oluşum nedenini anlayamıyorlar.

3. Kral Kelebeğinin Göçü
Amerika Birleşik Devletleri yoluyla Kanada dan Meksika ve Kaliforniya’ya hareket eden kral kelebeklerinin göçü tüm gezegenin en muhteşem olaylarındandır: siyah ve turuncu kanatlı bu kelebekler her yıl yaz sonlarında 5.000 kilometrelik yolculuğa çıkarak yukarıda yazdığımız sıcak ülkelere yol alıyorlar. Ancak ne yazık ki, Meksika kışlama alanlarındaki doğal afetler nedeninin yanı sıra, onların temel besini olan Asclepiadsın miktarının azalması nedeniyle bu güzel fenomen risk altındadır.

4. Penitentes
Aynı zamanda Nieves Penitentes adı verilen, bu özel ve benzersiz oluşumlar And Dağlarında, Şili ve Arjantin de 4000 metreyi aşan yüksekliklerde görülebilir. Penitentes buz ve kardan oluşur ve birkaç santimetre yüksekliğinden iki metreye kadar ölçüde değişebilir: kar, And dağlarında esen güçlü rüzgarlar nedeniyle bu benzersiz şekilleri alır.

5. Death Valley’de ( Ölüm vadisi) hareket eden taşlar
Kaliforniya Ölüm Vadisi Milli Parkı tarafından korunan “yürüyen kayalar” çok gizemli doğa harikasıdır. Artık kurumuş olan Racetrack Playa antik gölünün dibinde olan yüzlerce kilo ağırlığındaki bazı kayalar açıklanamaz şekilde derin izler bırakarak gölü geçiyorlar. Bu kayalar , kendileri hareket eiyorlar: bunlar dairevi veya düz bir çizgide veya zig-zag şekilde hareket ede biliyorlar, daha da dikkat çekeniyse başlangıçta yan yana olan iki kayanın tamamen farklı yollar almasıdır. Şimdiye kadar fenomen hakkında en güvenilir hipotez rüzgarın kayaların yerinden hareketine neden olmasını gösteriyor, ama gizem henüz çözülmüş değil.

6. Kum fırtınası
Kum fırtınaları kurak ve yarı-kurak bölgelerin tipik fenomenleridir ve kumlu çöllerde çok sık oluşur: Bu olgunun başlıca nedenleri her kum tanesini uzak mesafelere bile taşıyan kuraklık ve rüzgardır. Kuzey Afrika’nın yanı sıra, kum fırtınaları Hindistan, Pakistan, Çin ve İran’da oluşur.

7. Gökkuşağı
Kim bir gökkuşağı izlerken heyecan geçirmemiştir? Bu kesinlikle ne olursa olsun nerede yaşıyorsak yaşayalım hepimiz, ömür boyu bir kez olsun bile görmek için fırsatımız olan veya gördüğümüz olacak bir fenomendir. Hepimizin bildiği gibi, gökkuşağı bir fırtına sonrasında, aynı zamanda şelaleler bazen çeşmelerde de görülebilir.
Gökkuşağı, güneş ışınlarının yağmur damlalarında veya sis bulutlarında yansıması ve kırılmasıyla meydana gelen ve ışık tayfı renklerinin bir yay şeklinde göründüğü meteorolojik bir olaydır. Gökkuşağında görülen yedi renk; kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mordur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ