Gelin Çiçeğinin Anlamı ve Seçimi

Gelin Çiçeğinin Anlamı ve Seçimi

Birçok ülkedeki farklı inanışlara göre anlamları ve taşıyış biçimi değişen gelin çiçekleri; gelinlerin gelinliklerini tamamlayan en özel aksesuarlardan biridir. Dünyanın her yerinde gelinin boynunda, elinde, arabasında gelin çiçeğine rastlayabilirsiniz. Mutluluğu, temizliği, zarifliği, narinliği, bekareti, saflığı, kötülüklerden korunmayı, eş ruhları ve kısacası aşkı temsil eden gelin çiçekleri mevsimsel ve kişiye göre değişiklik göstermektedir.

Gelin çiçekleri için farklı aranjmanlar bulunmaktadır. Kimi gelin kurutulmuş buketleri seçerken kimi gelin de mevsimin en güzel renklerine uygun çiçeklerden bir gelin çiçeği buketi yaptırır. Bazı düğünlerde düğün çıkışında gelinin arkasında toplanan misafirlere düğün çiçeğini atarak ondan sonraki ilk evlenecek kişinin kim olduğunu belirlediğini düşünülen eğlenceli bir seremoni yapılır. Tabi ki de bu işin eğlenceli kısmıdır. Kimi gelin de özenle seçtiği çiçeklerden yaptırdığı gelin çiçeğini kimselere vermeye kıyamaz ve onu bir ömür boyu saklar. Klasik ya da modern her seçilen gelinliğe uygun bir çiçek buketi mutlaka gelinin elinde bulunmalıdır. Bu güzel günden arda kalan önemli nesnelerden biride çiçek buketidir. Farklı renkteki çiçeklerden oluşan bir gelin çiçeği buketinin yanı sıra tek renk çiçek buketiyle damadın mendil ve kravatına uygun bir renk seçip uyumluluk içinde olabilirsiniz.

Gelinliklerin en renkli ve dikkat çeken bütünleyici özelliklerinden olan çiçek buketlerinin aranjmanları da tülden, dantelden ya da sadece bir kurdeleden oluşabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ