Gelinlik Nasıl Saklanır ?

Gelinlik Nasıl Saklanır ?

Aylarca hiç bıkmadan usanmadan saatlerinizi verip aradığınız gelinliğinizi düğün sonrasında güzel bir şekilde saklamak istiyorsunuz, peki ama nasıl? Provalardan sonra düğün gününüzde elinize tertemiz geçen gelinliğiniz, düğün gününüzün sonunda aşırı kirlenmiş ve lekelenmiş halde olur. Gerek mevsimsel dışarının kirliliğinden gerekse diğer kirlerin gelinliğinize işlemesi oldukça kötü bir görünüme yol açar.

Gelinliğinizi saklama yerine koymadan önce mutlaka işini iyi yapan bir kuru temizlemeye götürmelisiniz. Ne kadar uzun süre sonra verirseniz lekeler gelinliğinize işler ve çıkarılması imkansızlaşmaya başlar. Herkesin evinde bulunan plastik elbise kılıflarının aksine nefes alan ve kokmayı önleyen kumaştan yapılma elbise saklama kılıflarında gelinliğinizi muhafaza etmelisiniz. Gelinliğinizi güneş ışıklarına direk maruz bırakmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca nem oranı yüksek olan bir odada da asla muhafaza etmemelisiniz. Aksi taktirde gelinliğiniz güneşten sararıp incelirken, nemden de aşırı miktarda zarar görebilir. Bu nedenle gelinliklerinizi elbise kılıfına yerleştirdikten sonra dolabınızın fazla sıkışık olmayan bölmesine asabilir ya da yatağınızın altındaki boş bazanıza sererek muhafaza edebilirsiniz.

Yıllar sonra gelinliğinizi çıkardığınızda kötü bir sürprizle karşılaşmamak için bazanızı da mutlaka havalandırmalısınız. Bu sayede kızınız ya da torunlarınız da sizin gelinliğinizi düğünlerinde giyebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ