Kadıköy Nikah Dairesi

Kadıköy Nikah Dairesi

Evlilik başvurusunda gerekli belgeler;

18 yaşını dolduran ve çiftlerden birinin Kadıköy’de ikamet etmesi  durumunda evlendirme ve izin belgesi başvurusunda aşağıdaki belgeleri getirmeleri yeterlidir.İkamet adresi Nüfus Müdürlüğü Adrese dayalı KPS de(kimlik paylaşım sistemi.MERNİS) kaydı olmalıdır. KPS de ikametgah kaydı olmayanların Nüfus Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

1. Çiftlerin en son medeni hali işlenmiş TC kimlik no’lu  resimli nüfus cüzdanları aslı ve fotokopileri.TC kimlik no’lu olmayan, yıpranmış,soğuk damgası belli olmayan nüfus cüzdanları kabul edilmeyecektir.NÜFUS CÜZDANLARI DIŞINDA Kİ KİMLİKLER YASA GEREĞİNCE KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Müracaat sırasında taraflar fotoğraflı nüfus cüzdanlarını göstermek zorundadırlar. Fotoğraflı nüfus cüzdanı gösterilmediği takdirde evlendirme memuru müracaatı kabul etmez. (Evlendirme Yönetmeliği Md.18)

2.  6’şar adet  vesikalık resim.Resimler renkli ve ön cepheden baş açık,inkilap ilkelerine uygun olarak sivil giysilerle çekilmiş olması ve kişinin son halini göstermesi bakımından son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekir. Kadınların alın,çene ve yüzleri açık olmak şartıyla başörtülü fotoğrafları kabul edilir. FOTOKOPİ VE KOPYA RESİMLER  GEÇERSİZDİR.BU GİBİ RESİMLER KESİNLİKLE KABUL EDİLMEZ

3.İstanbul genelindeki Aile Sağlık Hekiminiz veya Kadıköy Belediyesi Dr. Rana BEŞE sağlık polikliniğinden alınan EVLENME SAĞLIK RAPORU (raporlar imzalı ve kaşeli olmalıdır.) İstanbul dışında alınan sağlık raporları kabul edilmemektedir.Bu durum da İstanbul dışı evlendirme memurluğundan izin belgesi alınması gerekir.

Not: Aile Sağlık Hekiminizi http://sbu.saglik.gov.tr/sbahbs/ adresinden öğrenebilirsiniz.Dr.Rana Beşe Polikliniği : Fahrettin Kerim Gökay cd.Patika yol sk.no:16 Kuyubaşı tel: 0216 418 88 30

NOT: Yaş sorunu,iddet müddeti,yabancı evlilik gibi durum varsa AYRICA ek olarak aşağıdaki belgeler istenir.

4. 17 yaşını tamamlayan erkek ve kadın velinin izni,veli yoksa vasi veya vesayet makamının izni ile,16 yaşınıdolduran kadın ve erkek hakimin izni ile evlenebilir.Veli izni noterden tasdikli olmalıdır.Veli (anne baba) biri ölmüş ise ölümü nüfus kaydı ile belgelenecektir.

5. Boşanmış,evliliğin butlanına hükmedilmiş veya kocası ölmüş kadın,boşanma veya evliliğin butlanına dair mahkeme kararı veya kocasının ölüm tarihinden itibaren 300 gün geçmedikçe yeniden evlenemez.Ancak kadın300 günlük süre dolmadan önce doğum yaptığı veya mahkemece bu sürenin kısaltılmasına veya kaldırılmasına karar verildiği takdirde,kadın için bekleme süresi ortadan kaldırılır.4721 sayılı T.M.K. 132 md. ve evl.yönetmeliği 15/c md. NOT: Aile Mahkemesi kararının kesinleştirilmesi zorunludur.İDDET MÜDDETİ HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ

6.Yabancılar için yetkili merkezi makamlarca veya o devletin yerel temsilcilikleri tarafından kişininadını,soyadını,anne baba adı ile doğum tarihini,medeni halini (bekar,boşanmış,dul gibi) ve evlenmesine engel halinin bulunup,bulunmadığını gösterir şekilde düzenlenerek verilmiş ve  usulune göre tasdik edilmiş olan belge evlenme  belgesi kabul edilir.Evlenme Yönetmeliği 20.md

YABANCI  EVLİLİKLERDE VİZE PROBLEMİ,KAÇAK OLANLARIN MÜRACAATLARI (İZİN BELGELİ OLSA DAHİ) KABUL EDİLMEYECEKTİR.

Diğer durumlar;

7. Evlenecek çiftlerin beraber gelmeleri veya gelemeyen adayın vekalet vermesi zorunludur.Bunun için noterden ÖZEL VEKALETNAME düzenlenmesi ve bu vekaletnamede VEKALET VEREN ile VEKİLİ ve EVLENECEĞİ KİŞİNİN  tam kimliği ile evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğu açıkça belirtilmesi şarttır.Evlendirme yönetmeliği madde 17.Vekaletnamede kişilerin nüfus cüzdan fotokopileri arka sayfada onaylı olmalıdır. 

8.Kayıt ve müracaatlar sabah 08.30-11.45 öğleden sonra 13.00-15.30 arasıdır.

9.Evlenme beyannameleri ve diğer doldurulması gereken belgeler sistemimizden çıktı olarak alınmaktadır.Çiftler sadece imzalayacaklardır.

NOT:KADIKÖY’DE OTURANLARIN İKAMETGAH,EVLENDİRME EHLİYET BELGESİ  adrese dayalı KPS sisteminden Evlendirme dairemiz tarafından temin edilmektedir.
Mal ayrılığı talebi olanların, noterden yaptırmış oldukları MAL AYRILIĞI SÖZLEŞMESİ müracaat dosyasına koyulur.

Kızlık soyadını kullanmak isteyenler,Evlendirme memuruna kayıt  anında söylemeleri gerekmektedir; soyadı dilekçe sistemden çıktı olarak alınmakta olup Evlendirme memurunun önünde imzalanacaktır

KADIKÖY’DE İKAMET ETMEYENLER İKAMET ETTİKLERİ YER EVLENDİRME DAİRESİ’NDEN  İZİN BELGESİ ALARAK EVLENDİRME DAİREMİZE BAŞVURABİLİRLER.ÖRNEK; kadın Avrupa yakası,erkek Anadolu yakasında ikamet ederse ikisi beraber Avrupa yakası evlendirme memurluğuna veya Anadolu yakası evlendirme memurluğuna birlikte başvuracaklardır.Ayrı ayrı başvurmalar sadece çiftler ayrı illerde ikamet ederse geçerlidir.Evlendirme Yön.madde 16. 

Kadıköy Evlendirme Dairesi dışın da nikah kıydırmak isteyenler Kadıköy’de ikamet etmesi durumunda istenilen evrakların eksiksiz olması halinde İZİN BELGESİ verilir.

Evlenme İzin Belgesi
Madde 22-Dosyanın incelenmesi sonucunda evlenmelerine engel bir hallerinin bulunmadığı ve belgelerinin de tam olduğu tespit edilen çiftlere istedikleri takdirde, beyannamenin izin belgesi bölümü onaylanarak verilir.
Böyle bir belgeyi alan çiftler, yurt içinde ve yurt dışında evlendirmeye yetkili makam huzurunda, ayrıca bir dosya düzenlenmesine lüzum kalmaksızın evlenebilirler

MÜRACAAT EVRAKLARI, ALINDIĞI TARİHTEN İTİBAREN 6 AY SÜRE İLE GEÇERLİDİR. NOT: EVRAK GEÇERLİLİK SÜRESİ 180 GÜN OLARAK HESAPLANACAKTIR

Yabancı Uyruklu Vatandaşlar için alınacak belgeler hakkında Evlendirme Dairemizin  0216 542 50 02 no’lu telefonlardan bilgi alınabilir.

İstenilen evraklar tamamlandıktan sonra gün için müracaat edilecektir.Eksik evrakla müracaat yasa gereği kabul edilmemektedir.

Müracaat edildikten sonra en erken gün varsa 3 gün sonraya gün verilmektedir.Müracaat tarihinde yasa gereği evlilik akdi yapılmamaktadır.

EVLİLİK BAŞVURU EVRAKLARI DÜZENLENDİĞİ TARİHTEN İTİBAREN 6 AY (180 GÜN) SÜRE  İLE GEÇERLİ OLDUĞUNDAN  İSTENİLEN  NİKAH GÜNÜ BU TARİH ARALIĞINI  GEÇMEYECEKTİR.

10 NİSAN 2013 ÇARŞAMBA GÜNÜNDEN İTİBAREN NİKAH KAYIT VE GÜN VERİLMESİ : GEREKLİ BELGELERİN 6 AY ( 180 GÜN) GEÇERLİLİK SÜRESİNDE OLACAKTIR.İSTENİLEN NİKAH GÜNÜ TABLOSUNDAN MÜRACAAT TARİHİNİ ÖĞRENEBİLİR GEREKLİ BELGELERLE BİRLİKTE GELEBİLİRSİNİZ.

 http://www.kadikoy.bel.tr/_uploads/File/istenilen_nikah_gunu_hesaplama.xlsx

Nikah töreni sırasında nikah şahitlerinin;  evlenecek kişileri tanıması ,reşit olması , T.C. Kimlik no’lu kimliklerinin  bulunması  ve ikametgah adreslerinin bildirilmesi zorunludur.

 

Not  :  Önceden gün alan ve salon bedeli ödeyenlerin, nikah tarihine 1 ay kala nikah törenini iptal ettikleri takdirde salon ücreti geri ödemesi yapılmayacaktır.  

http://www.kadikoy.bel.tr/altsayfa.aspx?pid=741

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ