Kına Gecesi Hazırlıkları ve Vazgeçilmezleri

Kına Gecesi Hazırlıkları ve Vazgeçilmezleri

Gelinlerin evlenmeden önceki son bekar günlerinde düzenlediği ve genellikle sadece bayanların bulunduğu şarkılı türkülü ve bol bol oyunun oynandığı bu güzel gece de artık günümüzde farklılıklarla süslenmektedir. Bayanların adını artık kına gecesi olarak değil de bekarlığa veda gecesi olarak andığı gelenekselleşmiş olan bu günde; gelin adaylarına yakılan kınadan ötürü adı kına gecesi olarak kalmıştır. Hem eğlencenin hem de ağlamanın birbirine geçişlerinin olduğu bu güzel günde her bayan kendi ailesinden ayrılıp evlendiği günü hatırlayarak duygusallaşır.

Çoğu gelin adayının artık evde kına gecesi yapmaktansa arkadaşları ve yaşıtları ile farklı mekanlarda bir eğlence düzenlemesi de son dönemlerdeki kına gecelerine farklı bir anlam katmaktadır. Ağıtlarla ağlatılan, bindallı giyen ve kına yakılan gelin adayları halen daha geleneklere daha çok önem verilen yerlerde devamlılığını sürdürmektedir. Bunun yanı sıra arkadaşları ve kuzenleri işle barlarda, otellerde, karaoke barlarda ve spa merkezlerinde düzenlenen kına geceleri de bulunmaktadır. Bunların ortak noktası ise ikisinin de gelin adayı için güzel bira anı olarak kalmasıdır.

Kına gecelerinde unutulmaması gerekenlerin başında; kına, kına sepeti, kına tepsisi, kırmızı ve payetlerle süslü gelin başı örtüsü, kırmızı eldiven, kırmızı mendil, bindallı, bindallı üzerine takılan süs amaçlı gelin kemeri yer almaktadır. Tabi ki en çok sevilen ve oynattıran şarkılardan oluşan birkaç CD.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ