Kız İstemeye Gidilirken Yapılan Hazırlıklar

Kız İstemeye Gidilirken Yapılan Hazırlıklar

Damat ve gelin adaylarının büyük bir heyecanla hayatlarını birleştirmek için baş koydukları bu yolda atacakları ilk adım tabi ki de aileleri tanıştırıp kız isteme faslına geçmek. Kız isteme yıllardan beri var olan bir gelenek ve bu gelenek için yapılan birçok hazırlık bulunmaktadır. Genellikle kız evinde yerine getirilen bu gelenek bazen dede evinde gerçekleştirilmektedir. Aile büyüğünün kararı aslında kızdan onay alarak söylediği bu gelenekte amaç büyüklerin rızasını almaktır.

Erkek Tarafı Görevleri

Kız isteme merasimi için yapılan hazırlıklarda erkek tarafına düşen görevler; güzel ve değerli bir tepsi veya gümüş gondol içerisinde hoş bir aranjmanla paketlenmiş çikolata ve tabi ki de güzel bir buket çiçek. Çiçekçiden yardım isteyerek size nasıl bir çiçek önerebileceğini sorabilirsiniz daha önceden bir çok kişi çiçeği yaptırdığı için çiçekçi size nasıl bir çiçek almanız gerektiğini önerecektir, aklınızda olan bir çiçek yada herhangi bir çiçek modelinde size fikir verecektir. Çikolata içinse pastahane yada çikolata dükkanlarında satılan paketlenmiş yada isteğinize göre hazırlanmış çikolata yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda buralardan gümüş tepsi yada gondol alabilirsiniz. Fakat gümüş gondol daha tercih ediliyor bu yüzden gümüş gondol alabilirsiniz. Eğer ucuz almak isterseniz pastahaneleri yada çikolata dükkanlarını tercih etmeyin çeyiz dükkanlarında gümüş tepsi, gümüş gondollar yarı fiyatına satılıyor. Yeni trend ise süslü çikolata kutusu kutudan çok küçük bir koliyi andırsada süslenince tam bir Osmanlı işi oluyor.

Damat adayının güzel ve sinekkaydı tıraş olması tabi ki ona eşlik edecek aile fertlerinin de aynı bakım ve temizlik içerisinde olması oldukça önemlidir. İki insanın hayatının birleşmesi için buluşulacak olan bu gün içerisinde huzursuzluklara ve olumsuzluklara yer verilmemelidir.

Kız Tarafı Görevleri

 

Kız isteme merasimi sırasında da gelin evinde yapılan hazırlıklar; misafir ağırlanacak evin temiz olması evdekilerin yine bakımlı ve güzel giyimli olması bunun yanı sıra güler yüz de oldukça önemli. Misafirlerinize ikram edilecek aperitifleri unutmayın. Yalnız bunları ufak zincir marketlerden almamaya özen gösterin yapabiliyorsanız kendiniz yapamıyorsanız en yakın komşunuzdan yardım isteyin.

Kız isteme merasimi öncesinde taze çekilmiş kahve çekirdeklerinden yapılmış okkalı Türk kahvesi de bu geleneğin olmazsa olmazlarındandır. Tabi ki kimi aileler kız isteme sonrasında hemen yüzük de takabilmektedir. Bu nedenle güzel bir alyans çifti de hali hazırda bulundurulmalıdır. Kız istemeye gidilirken yapılan hazırlıklar daha bir çok yapılacaklar aklınıza gelebilir yorum kısmından diğer kullanıcılarımıza anlatabilirseniz herkes için faydalı olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ