Tuzla Nikah Dairesi

Tuzla Nikah Dairesi

NİKAH AKDİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

1)     Nüfus Cüzdan Fotokopileri (Hüviyetler resimli ve 10 yılı aşmamış olacak)

2)     Evlenmeye mani herhengi bir rahatsızlığın bulunmadığını belirten Sağlık Raporu (Aile hekiminden alınan resimli ve onaylı rapor)

3)     Üçer adet fotoğraf

4)     Bir adet yarım kapaklı karton dosya

5)     U.A. Aile Cüzdanı Ücreti  (58 TL)

6) Soyadı Dilekçesi ( Soyadını kullanmak isteyen bayanlar bu dilekçeyi üç nüsha olarak hazırlaması gerekmektedir. )


Not:
1 –  Çiftler 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. 17 yaşını doldurmuş olanlar Anne ve Babalarının muvafakati ile, 16 yaşını doldurmuş olanlar ise Mahkeme Kararı ile evlenebilirler. Daha küçük yaşta olanların evlenmesi mümkün değildir.

2 –  Boşandıktan ya da dul kaldıktan sonra 10 ay içinde evlenmek isteyen bayanlar Aile Mahkemesi’nden İddet Müddetini Kaldırma kararı almalıdır.
3 –  Tuzla’da ikamet etmeyenler ikamet ettikleri yer Evlendirme Dairesinden Evlenme İzin Belgesi alarak evlendirme dairemize başvurabilirler.

4 –  Yabancı evliliklerde aday kendi ülkesinin Evlendirme Memurluğu’ndan alacağı çok dilli bir belge olan Evlenme Ehliyet Belgesi’ni almalı veya İstanbul’daki kendi konsolosluğundan alacağı Bekarlık Belgesi’ni İstanbul Valiliği İl Hukuk İşleri Müdürlüğü’ne tasdik ettirerek getirmelidirler.
İstanbul’da konsolosluğu bulunmuyorsa Ankara’daki Büyükelçiliğinden Bekarlık Belgesi alınıp Dışişleri Bakanlığı’nda tasdik ettirilerek getirilmelidir.

http://www.tuzla.bel.tr/icerik/173/97/nikah-islemleri-evraklari.aspx

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ